История
Топлофикационното дружество “Топлофикация ВТ” АД, В. Търново е основано през 1977 г., като отоплителна централа за нуждите на новопостроеното ВВОВУ (сега НВУ) “В. Левски”.
През същата 1977 г. започва разширението на Отоплителната централа с изграждането на 2 бр. водогрейни котли с мощност по 50 Гкал/ч. С това разширение тръгва и изграждането на Първа градска магистрала до Окръжна болница, с възможност за пренос на 100 Гкал топлинна мощност. След построяването на магистралата и застрояването на нов квартал в І-ви западен район на гр. В. Търново започва изграждането на дворни мрежи и абонатни станции за квартал “Триъгълника”.
През лятото на 1985 г. стартира подготовката за пускане на централното отопление в гр. В. Търново с топлоносител гореща вода от отоплителната централа. Действителният пуск на централизираното отопление за гр. В. Търново се осъществява на 6 ноември 1985 г. за жилищен блок на ул. “М. Габровска” 4. През 1986 г. влизат в експлоатация водогрейните котли ВК-50.
През 1986 г. започва и изграждането на Втора градска магистрала с мощност от 75 Гкал за захранване на изграждащия се по това време квартал “Бузлуджа”. Втора градска магистрала влиза в експлоатация през 1987 г., като първоначално захранва само едно училище. В последствие е натоварена около 20-25% от мощността си, което се запазва почти в същия размер и до момента.
През 1989 г. е изградена и една промишлена водна магистрала с мощност около 30 Гкал, която е собственост на абонатите. Поради финансови затруднения, консуматорите по тази магистрала към момента не използват топлоенергия.
Районната отоплителна централа се намира в района на бившето ВВОВУ “В. Левски” и до 1977 г. е обслужвала същото училище, като негова собственост. През 1978 г. РОЦ е прехвърлена безвъзмездно за експлоатация от “Топлофикация ВТ” АД, В. Търново.
През 1993 г. "Топлофикация ВТ" АД първо в страната въвежда компютъризирано обслужване на клиентите на едно гише.
В средата на 90-те години "Топлофикация ВТ" АД е едно от първите топлофикационни дружества, което въвежда измерване на консумираната топлинна енергия в сградите посредством монтиране на топломери във всички обществени обекти и жилищни блокове, присъединени към топлопреносната мрежа.
През 2000 г. е внедрена информационно-управляваща система на производствения процес, разработена от Honeywell България съвместно с българската фирма "Технологична автоматика".
През 2005 г. "Топлофикация ВТ" АД е приватизирана и става собственост на частната компания "Екоенергия холдинг" ООД.
Също през 2005 г. "Топлофикация ВТ" АД е едно от първите топлофикационни дружества, което започва да предлага услугата дялово разпределение на топлинна енергия в сгради - етажна собственост.
През 2006 г. приключва газификацията на ОЦ В.Търново. Реконструкцията и промяната на горивната база от котелно гориво на природен газ осигурява по-екологично и високоефективно производство на топлинна енергия. Реконструкцията представлява съществена крачка в модернизацията на производствения процес в дружеството.
През 2006 г. са изградени топлопровод и топлообменна станция за връзка между Първа градска магистрала и магистралата на Районна отоплителна централа. От този момент започва топлоснабдяване на потребителите, свързани към РОЦ с топлинна енергия от ОЦ В.Търново. РОЦ преустановява работа, тъй като съгласно новия градоустройствен план на града подлежи на закриване. пъмп систем
През 2007 г. в ОЦ В.Търново стартира комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия. Въведен е в експлоатация когенерационен модул - бутален двигател, изгарящ природен газ и свързан към него електрически генератор. Системата е произведена и доставена от фирмата Wartsila Sweden AB. Топлинната мощност на модула е 3,2 Мегавата, а електрическата мощност 2,8 Мегавата.